ASKO Sedací soupravy
ASKO Sedacie súpravy | Farba a materiál

V hlavných úlohách farba a materiál

Kým farba je jedným z hlavných prvkov, ktoré na sedacej súprave zaujmú, nie každý venuje rovnakú pozornosť výberu vhodného materiálu. Ak však chcete, aby sa vám sedačka páčila aj po čase, je dobré riadiť sa pri jej výbere oboma kritériami

Farby nie sú tabu, ale vyberajte starostlivo

Sedacie súpravy v pestrých farbách dokážu krásne oživiť interiér. Starostlivo však voľte takú, ktorá vás po čase neomrzí a súčasne bude vyzerať dobre aj v prípade, že zmeníte nábytok či maľbu na stenách. Všeobecne pestré odtiene sedačiek lepšie zapadnú do interiéru, ktorý je vymaľovaný jemnými odtieňmi. Červená, modrá, fialová alebo zelená sedacia súprava dobre ladí napríklad s moderným čierno-bielym nábytkom, zatiaľ čo žltá, oranžová či červená sedačka pôsobí dobre v kombinácii s moderným nábytkom v teplých prírodných odtieňoch.

Ak dávate prednosť neutrálnym farbám, ako je napríklad biela, čierna, béžová, slonovinová, zemitá či šedá, ľahko ju kedykoľvek oživíte pestrými doplnkami, farebnými vankúšmi a dekoráciami. Podľa bytových dizajnérov je však vždy dobré kombinovať v obývacej izbe maximálne tri základné farby a ďalej sa už len pohrať s ich odtieňmi.

Poraďte sa s našimi predajcami, ktorí vám pomôžu krôčik po krôčiku k vašej vysnívanej sedacej súprave.

Navštívte nás v jednej z našich 8 predajní
Dohovoriť schôdzku tu

Biela - symbol luxusu aj starostlivosti

V prípade, že sa rozhodnete pre bielu sedaciu súpravu, môžete si byť istí, že bude prakticky v akomkoľvek interiéri vyzerať luxusne. Tento dojem so sebou prináša náročnejšiu starostlivosť, lebo na bielom povrchu bude vidieť každý fliačik. Ak máte malé deti alebo chlpatých domácich miláčikov, nie je biela farba sedačky zrovna optimálnou voľbou, na druhú stranu, ak vám nevadí sa o sedačku pravidelne starať, neváhajte. Sedacia súprava v bielej farbe totiž nádherne presvetlí a rozžiari vašu obývačku.

Záleží na veľkosti priestoru

Farbu sedačky by ste mali podriadiť aj tomu, do ako veľkého priestoru ju kupujete. Do menších miestností radšej voľte béžovú, svetlo modrú, pieskovú alebo napríklad aj bielu. Ak vaša obývačka disponuje dostatkom miesta, môžete pokojne siahnuť aj po tmavších farbách, ako je napríklad vínová, tmavo hnedá, tmavo modrá alebo čierna.

Ako vybrať správny materiál

Existujú dve základné kategórie poťahov - látkové a kožené. Životnosť poťahu udáva parameter, ktorý sa nazýva odolnosť proti oderu a je udávaný v otáčkach. Táto hodnota ukazuje stupeň odolnosti proti takzvanému ošúchaniu látky. Otáčky v tomto prípade znamenajú počty oteru zistené pri testovaní v laboratórnych podmienkach. Čím vyššie číslo, tým samozrejme lepšia životnosť.

Látkové sedacie súpravy

Moderným trendom v oblasti čalúnenia nábytku je použitie látok s tzv. úpravou odolnou proti špineniu, ktorých fyzikálne vlastnosti sú vylepšené napr. pomocou teflónu, ktorý spôsobuje vode odolnosť. Úprava odolná proti špineniu tak zabraňuje preniknutiu tekutín do poťahovej látky, pretože v prípade poliatia sedacej súpravy zostanú nežiadúce nečistoty na povrchu a jej rýchlym a správnym odstránením predídete znehodnoteniu látky. Nižšou kategóriou sú látky z textílie, ktoré sú síce tiež veľmi kvalitné, ale oproti látkam z teflónu majú nevýhodu, že pri ich poliatiu musíte skutočne rýchlo reagovať, aby nehoda nezanechala trvalé následky. Pri čistení používajte mäkkú špongiu, škvrny netrite, iba odsajte tekutinu prikladaním čistých bielych handričiek či papierových obrúskov..

Kožené sedacie súpravy

Kožené sedacie súpravy pôsobia luxusnejším dojmom, sú nadčasové a nepoškodí ich ani rozliata káva, čaj či mlieko. Z drvivej väčšiny kožených sedačiek odstránite aj škvrny od fixky a pera, takže ak máte v domácnosti dieťa a / alebo domáceho maznáčika, nič neoceníte viac ako sedačku z kože. Stačí na ňu totiž iba nastriekať čistiaci alebo dezinfekčný prostriedok, utrieť papierovou utierkou a sedačka je opäť čistá a dokonca dezinfikovaná. Nevýhodou je len fakt, že časom môže pod vplyvom opotrebovania praskať. Životnosť sa však dá predĺžiť špeciálnymi prípravkami.

Sedacie súpravy z ekokože

Ekokoža je náhrada pravej kože, vyrobená zo syntetických materiálov. Na prvý pohľad je syntetická koža na nerozoznanie od pravej, ale ich vlastnosti sa však v mnohom líšia. K výhodam ekokože patrí jej priedušnosť, odolná pevnosť aj odolnosť proti oderu. Kvôli tomu je však o niečo náchylnejšia na styk s tekutinami, ktoré môžu materiálu spôsobiť poškodenie. Vďaka svojmu pôvodu je potom ideálny do domácností alergikov. Jej životnosť je síce kratšia ako u prírodného materiálu, ale vyznačuje sa výrazne nižšou cenou.